Najciekawsze propozycje książek dla dzieci. Czerwiec 2019

07:56
Dawno nie mówiłam Wam co nowego i wartego ukazało się na rynku literatury dziecięcej! A tu wśród nowości wydawniczych pojawiło się kilka perełek wydawniczych, do czytania których serdecznie Was zachęcam. “Nie bój się, misiu!” Steve Smallman, Caroline Pedler
Wydawnictwo Wilga To niezwykła książka opowiadająca historię małego, ale bardzo dzielnego króliczka Bobusia, który postanawia przegonić ukrywającego się w lesie potwora - Włochacza Olbrzymiego. Wędrując przez ciemny las Bobuś natrafia na sowę. Przestraszony ucieka i wpada na bardzo strachliwego niedźwiadka! 
Między niedźwiedziem i króliczkiem powstaje coś pięknego. Wspaniała przyjaźń. 
Wędrując wspólnie przez lat, postanawiają razem przegonić Włochacza Olbrzymiego. Czy im się to uda? 
“Nie bój się, misiu!” to przepięknie wydana książka, która swoimi ilustracjami wprowadza dziecko w niezwykle klimatyczną i rozgrzewającą serce opowieść o przyjaźni oraz przezwyciężaniu strachu. 
Całkowite 10/10! Patricia Hegarty, ilustracje Britta Teckentrup
Wydawnictwo Wilga 

Ta seria książek zaskoczyła mnie już od samego początku! Otwierasz paczkę, a tu coś niesamowitego. Przepiękne wydanie. Okładka jak obraz malowany na płótnie. Wycinane elementy (niesamowicie przykuwają uwagę dzieciaków i pobudzają kreatywność). No i te ilustracje Britty Tackentrup! Zupełnie niestandardowe książki! 
“Drzewa” to wierszowana opowieść o porach roku. Jak mówi cytat na okładce “Każda pora roku ma w sobie piękno”. Właśnie to piękno obserwujemy. Razem z sową ukrytą w swej dziupli obserwujemy jak wiosną rozkwitają kwiaty, a zwierzęta budzą się i bawią, latem obserwujemy dojrzewające owoce, jesienią podziwiamy feerię barwnych liści na drzewach, a zimą … sami odkryjcie! 
“Pszczoła”, czyli “Maleńki cud natury” to piękna opowieść, która przybliży dziecku to piękne i pożyteczne stworzenie. Razem z pszczołami przemierzycie łąki, wytworzycie złocisty miód. Przepiękne ilustracje sprawią, że dzieci uruchamiają swoją wyobraźnię.  
“Księżyc” to wierszowana opowieść o tym co dzieje się na świecie, gdy niebo rozjaśnia księżyc. Podczas lektury, dzięki wyciętym elementom dzieci poznają fazy księżyca, a także poznają zwyczaje zwierząt, w różnych zakątkach świata. 
Jak oceniam serię? Już za samo wydanie daję 10/10! Wydawnictwo Egmont. 
Ekologia to niezwykle ważny temat. Dlatego naukę o niej i o dobrych nawykach będących ratunkiem dla naszej planety należy rozpocząć już od najmłodszych lat. Jak się do tego zabrać? Z pomocą przychodzi nam Wydawnictwo Egmont i wydana przez nich nietypowa interaktywna książka “Ratujmy ziemię. Wielka księga zabaw”, która dedykowana jest dla dzieci w wieku przedszkolnym.
To niezwykle kolorowa książka, dzięki której poprzez zabawę - grę planszową, uchylane okienka, przesuwne obrazki - uczymy dziecko co to znaczy ekologia i jak dbać o Ziemię. Wspólnie poznajemy tajniki świadomych zakupów, dbania o ogród w sposób zgodny z ekologią, a także dowiadujemy się jak oszczędzać energię w domu i jak prawidłowo segregować śmieci. 
Moja ocena? Pełne 10/10! 
Książka gwarantuje wspaniałą zabawę i naukę jednocześnie.“Basia i śmieci” Zofia Stanecka, Marianna Oklejak
Wydawnictwo Egmont
“Basia i śmieci” to najnowsza część bardzo popularnej serii książeczek, których główną bohaterką jest rezolutna Basia. Seria idealnie nadaje się dla dzieciaków w wieku przedszkolnym. Basia zadaje mnóstwo pytań, które nurtują każdego malucha i porusza tematy ważne dla dzieciaków w jej wieku. 
Tym razem razem z Basią i jej rodziną poznajemy odpowiedzi na pytania o to jak śmieci wpływają na naszą planetę i jak każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia ich negatywnego skutku. Dlaczego na świecie jest tyle śmieci? Jak to zmienić? Co zrobić z plastikowymi torebkami i słomkami? A przede wszystkim jak ocalić wieloryba? To pytania, na które razem z Basią poznajemy odpowiedzi właśnie dzięki tej książce? 
Moja ocena? 8/10! 
Książka w bardzo przystępny sposób tłumaczy dzieciom jak ważne jest segregowanie śmieci. Lektura jest idealnym sposobem na wprowadzenie dzieci w świat ekologii i nauczenie ich, że ich działania mają wpływ na naszą planetę. Zofia Stanecka, Marianna Oklejak
Wydawnictwo Egmont
Ile razy dzisiaj Twoje dziecko o coś Cię zapytało? Wiedziałam! Dzieci lubią pytać! Dzięki temu uczą się siebie, innych i świata! 
Basia - bohaterka książki “Basia. Wielka Księga Pytań” - też lubi pytać. Jak każde dziecko! 
Ta pozycja jest zbiorem opowiadań, w których bliscy Basi (tej samej, która jest bohaterką bardzo popularnej serii książeczek, o której wspomniałam ciut wyżej) odpowiadają na jej pytania. Te bardzo skomplikowane i te o wiele prostsze. 
Podczas lektury możemy wytłumaczyć dziecku dlaczego nie może na śniadanie zjeść żelków, skąd biorą się sny lub dlaczego ludzie nie mają futra.
Czytając ją wspólnie z dzieckiem możemy również w przystępny sposób przedstawić mu temat bankomatów, znęcania się nad zwierzętami, a także poruszyć temat pojawiania się na świecie dzieci. 
Książka dzięki temu, że jest dialogiem między Basią i jej rodziną pokazuje również jak ważna jest rozmowa.
Czy polecam tą książkę? Zdecydowanie tak. Daję jej 10/10!Marta Krzemińska 
Wydawnictwo Wilga 
“Królik Franek i zguba w centrum handlowym” to kolejna część (już 8) bardzo pouczającej serii niewielkich książeczek przedstawiających różne sytuacje, z którymi muszą czasami zmierzyć się dzieciaki w wieku przedszkolnym. Ta stworzona pod nadzorem psychologa dziecięcego książeczka (zresztą jak cała seria o Króliku Franku) w bardzo przystępny sposób uczy dziecko prawidłowych reakcji w trudnych dla niego sytuacjach. 
W tej części wybieramy się razem z Frankiem i jego mamą do centrum handlowego. Franek nie jest tym zachwycony. Nie ukrywa, że nie jest fanem zakupów. Niestety tym razem nie ma wyjścia. Potrzebuje nowych ubrań! W centrum handlowym panuje spory ruch, co sprawia, że w pewnym momencie mały króliczek gubi się i zostaje sam w ogromnym budynku. Początkowo maluch traci głowę. Jednak szybko przypomina sobie jak powinien zachować się w takiej sytuacji.
Wykorzystując postać Królika Franka i jego przygodę możemy nauczyć dziecko prawidłowego zachowania w tak trudnej sytuacji jak zgubienie się w tłumie ludzi. Kilkakrotnie w czasie lektury powtórzono poszczególne działania, które dziecko powinno podjąć. W zrozumieniu problemu i w nauce odpowiedniego zachowania pomagają również pytania, które zawarte są na końcu książeczki. Są one doskonałym pretekstem do rozmowy na trudne tematy. 
Jesteście ciekawi mojej opinii? Zasłużone 8/10! 
Julia Kołomojec, Ałla Gutniczenko 
Wydawnictwo Nasza Księgarnia“Niezwyczajne zawody” to kolejna przepięknie wydana książka kierowana do nieco starszych dzieci. Polecana jest dla dzieciaków w wieku wczesnoszkolnym (6-10 lat), choć i młodsze szkraby dzięki przepięknym ilustracjom znajdą coś ciekawego dla siebie. 
W książce poznajemy Andrzeja i jego niesamowitą rodzinę. W rodzinie Andrzeja wszyscy robią to co kochają i wykonują niezwykłe zawody. Poznają poszczególnych członków rodziny, poznajemy również ciekawe i nietuzinkowe zawody, między innymi zawód kipera, pszczelarza, paleontologa, florystki, kynolożki, pilota balonów, tłumaczka języka migowego. To jednak nie wszystko. Dzięki wspaniałym ilustracjom dziecko może poznać narzędzia potrzebne do wykonywania poszczególnych zawodów, a także poznać niektóre tajniki tych zajęć! 
Moja ocena? Nie może być inaczej 10/10! 
Książka jest nietuzinkowa. Piękne ilustracje i niebanalna treść. 
Justyna Bednarek, Marta Kurczewska
Wydawnictwo Nasza Księgarnia To kolejna część z serii książeczek o małej dziewczynce, która razem z mamą, tatą i swoim pluszowym prosiaczkiem (uszytym przez jej mamę) poznają świat. Psinek-Świnek zawsze towarzyszy Dusi w trudnych sytuacjach, ale nie jest zwykłym pluszakiem. On też ma swoje tajemnice! 
“Dusia i Psinek-Świnek. Nikt się nie boi” to książeczka o strachach i potworach spod łóżka!
Magdalena Felicja (zwana przez wszystkich Dusią) uwielbia, gdy tata czyta jej przed snem. Tym razem jednak zamiast standardowych opowiadań, prosi swojego tatę o jakąś straszną historię. Tata opowiada, więc dziewczynce historię o Zielonym Potworku o trąbce zamiast nosa i zakręconych różkach na głowie, który mieszka pod łóżkiem, a do tego jest strasznym łobuzem - wyżera ciasteczka po nocy i nie zakręca pasty do zębów. Dusię nieco przeraża ta historia. Jednak następnego dnia w przedszkolu odkrywa, że każdy ma prawo się czegoś bać! Nawet ZIelony Potwór mieszkający pod łóżkiem czasami się boi. 
Książka “Dusia i Psinek-Świnek. Nikt się nie boi” to ciekawa propozycja lektury dla dzieciaków, które męczą nocne i nie tylko strachy. Przyznam jednak szczerze, że nadaje się ona bardziej dla dzieciaków w wieku 5-6 lat, ponieważ tekstu jest dość sporo, a momentami potrafi przestraszyć. 
Ocena? Zasłużone 7/10 
Quentin Greban
Wydawnictwo Media Rodzina“Kiedy dorosnę …” to książka idealna dla małych wielbicieli czworonogów! 
Dzięki przepięknym ilustracjom, wzorowanym nieco na vintage, przenosimy się do szkolnej klasy, w której uczniami są małe pieski różnych ras. Pewnego dnia Pani nauczycielka zadaje psiakom pytanie, kim chciałby by zostać, gdy będą dorosłe. Pieski po kolei opowiadają o swoim umiejętnościach i predyspozycjach, które zaprowadzą je do wymarzonego zawodu. Każdej odpowiedzi towarzyszy przepiękna, zajmująca całą stronę ilustracja. 
W książce nie ma zbyt wiele tekstu, więc jest również ciekawą propozycją dla młodszych dzieci, ale również dla starszych, z którymi można rozpocząć rozmowę na temat różnych zawodów i tego jednego wymarzonego przez nich. 
Daję książce 7/10. 
Anita Głowińska 
Wydawnictwo Media Rodzina 
Czy są jeszcze dzieciaki, które nie znają Kici Koci? My pokochaliśmy tą serię całym sercem. 
Niedawno pokazała się kolejna część opowiadań o kotce - “Kicia Kocia gra w piłkę”
Tym razem wspólnie z Kicią Kocią i jej przyjaciółmi wybieramy się do parku, by zagrać w ich ulubioną grę, czyli w piłkę nożną. W pewnym momencie dołącza do nich nowych kolega. Chłopak nie może zagrać z nimi w piłkę nożną, ponieważ jeździ na wózku. Jednak wszyscy razem mogą również dobrze bawić się piłką rzucając ją do siebie.
Nowa część przygód o Kici Koci delikatnie wprowadza dziecko w świat niepełnosprawności. Pokazując jednocześnie, że nie jest ona przeszkodą do świetnej zabawy i przyjaźni. 
Jak całą serię, tak i tą część oceniam na 8/10.
a

To Cię może zainteresować

0 komentarze

FACEBOOK