Twoje prawa, czyli do czego masz prawo po poronieniu cz. II

20:16


Nie tak dawno na blogu pojawił się wpis dotyczący praw kobiety zaraz po poronieniu, a dokładnie dotyczący opieki nad kobietą, która straciła dziecko w wyniku poronieniu (wpis znajduje się TUTAJ). To okropnie trudny temat, ale niestety bardzo potrzebny. Co same potwierdziłyście pisząc do mnie osobiście. Za każdą z nich serdecznie dziękuję.

Chciałabym poruszyć dzisiaj kolejny bardzo trudny temat. Trudny ponieważ ściśle związany z czasem zaraz po stracie dziecka w wyniku poronienia. Po raz kolejny powtórzę, że gdybym tylko miała taką moc sprawiłabym, by ten temat nie był potrzebny. Pisanie o tym, to nie jest moja ulubiona czynność, możesz być tego pewna. Niestety życie jest inne i wiele z nas przekonało się, że często wyrywa się z naszych ustalonych ram.

Z tego też powodu chciałabym, by każda i każdy z Was wiedział jakie są prawa kobiety , gdy dotknie ich taka tragedia jak strata ciąży, czyli poronienie.

Masz prawo do pochówku dziecka. Niezależnie od czasu, w którym doszło do poronienia rodzice mają prawo do decyzji o tym, co zrobią z ciałem ukochanego dziecka. Możliwości są dwie. Można pozostawić je w szpitalu. Można również zdecydować się na odebranie ciała i zorganizowanie pochówku. Decyzja ta należy tylko i wyłącznie do rodziców. 

Masz prawo do nadania dziecku imienia i zarejestrowania go w Urzędzie Stanu Cywilnego. Krok ten będzie również niezbędny do uzyskania możliwości skorzystania z kolejnych praw. By mój zarejestrować dziecko potrzebne będzie wykonanie badań genetycznych pozwalających na ustalenie (lub potwierdzenie) płci dziecka, a następnie odebranie ze szpitala karty zgonu dziecka. 

Masz prawo do urlopu macierzyńskiego. Jest to bardzo niefortunna nazwa. Nie da się tego ukryć. Jednak musisz wiedzieć, że masz prawo do 8-tygodniowego urlopu macierzyńskiego. By z niego skorzystać musisz dostarczyć do pracy skrócony odpis aktu urodzenia martwego dziecka. 

Masz prawo do zasiłku pogrzebowego. Wiem, że w tym momencie nikt nie myśli o pieniądzach, a pieniądze z zasiłku jawią nam się jakoś tak dziwnie. Warto jednak pomyśleć o tym, że mogą one pokryć koszty pogrzebu, które nie są niskie. Mogą również zostać wykorzystane do badań genetycznych pomagających ustalić przyczyny poronienia (niestety badania te nie są refundowane). Jak otrzymać zasiłek pogrzebowy po poronieniu? Wystarczy dostarczy do Zakłady Ubezpieczeń Społecznych dokumenty potwierdzające prawo do świadczeń oraz akt urodzenia dziecka. 

Masz prawo poznać przyczynę poronienia. Przydatne mogą okazać się dodatkowe badania genetyczne. Niestety większość tych badań to nie mały wydatek. Warto się jednak na tym zastanowić, ponieważ badania te mogą rzucić zupełnie inne światło na całe wydarzenie, a także być przydatne w przyszłość, gdy zdecydujemy się na ponowną próbę.

Najważniejsze jest jednak ostatnie prawo jakie Tobie i Twojej rodzinie przysługuje. To prawo do spokoju, rekonwalescencji, a także prawo do przeżycia żałoby. 

To Cię może zainteresować

0 komentarze

FACEBOOK