Jaka jest prawidłowa waga noworodka i skąd się biorą duże dzieci

20:35


No właśnie, jak to jest z tą wagą noworodka? Jaka jest średnia waga urodzeniowa dziecka? Jaka waga mieści się w normach? A przede wszystkim jaka waga dziecka pozwala na poród naturalny, a która kwalifikuje już do porodu przez cesarskie cięcie? 

Ostatnio świat obiegła informacja o noworodku, który przyszedł na świat w USA. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie jego waga! Dziewczynka ważyła 7 kg! Nie wierzycie? Zerknijcie TUTAJ. Harper przyszła na świat oczywiście przez cesarskie cięcie. Raczej niemożliwym byłoby urodzenie tak dużego dziecka siłami natury. Księga Rekordów Guinnessa odnotowała jednak znacznie większego noworodka! Rekordowe dziecko ważyło aż 10,4 kg! Serio, nie ściemniam! Możecie to sobie sprawdzić! 

Wracajmy jednak do meritum wpisu. 

Jeżeli jesteś właśnie w ciąży, pewnie zaczęłaś zastanawiać się jak duże będzie Twoje dziecko i czy będziesz w stanie urodzić je w sposób naturalny. Ja bym zaczęła! Pewnie zaczęłabym również myśleć do jakiej wagi moje dziecko może dobić, żebym była w stanie urodzić je naturalnie. Na to pytanie jednak nie ma jednej odpowiedzi. To wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji kobiety. Według mojego lekarza ja miałabym już problem przy dziecku o wadze 3800g, ale w sumie co się dziwić jak moja waga jest jak u gęsi wyścigowej (tak zawsze mówi mój dziadek: “jaka Ty jesteś drobna, no ważysz tyle co gęś wyścigowa). Inne kobiety bez problemu rodzą dzieciaki o wadze oscylującej w okolicach 4kg. 

Jakie są zatem normy masy ciała noworodka? 

Przyjmuje się, że średnia prawidłowa masa urodzeniowa dziecka waha się między 2800g a 3800g. Oczywiście zdarzają się i mniejsze okruszki i większe okruchy! 
Z najnowszych badań przeprowadzanych w Warszawie wynika, że na przestrzeni około 30 lat średnia waga noworodka zwiększyła się. Dawniej dzieci przy porodzie ważyły średnio 2800-3100g, a dzisiaj średnia waga to 3500g. Jak tak nad tym pomyślę, to niekoniecznie dobrze wróży matkom rodzącym! Dzieci są coraz większe. Choć z drugiej strony średni wzrost osoby dorosłej również się zwiększył (tak, ja nie jestem tego dobrym przykładem, ale Mr Right już jak najbardziej).

No dobra, ale nadal oscylujemy w granicach normalnej wagi. Gdzie tam 7 kg! Nie przekroczyliśmy nawet 4 kg, które uznawane są za granicę wagi normalnej. 

Co powoduje, że dzieci rosną, rosną i rosną, a ich waga urodzeniowa jest tak wysoka? 

Według lekarzy jest kilka czynników, które mogą wpłynąć na wysoką wagę urodzeniową dziecka: 


  • wysokie BMI mamy 
  • długotrwałe branie leków wspomagających podtrzymanie ciąży (oczywiście nie mówimy tutaj o sytuacjach, gdy przyjmowanie ich jest koniecznością, zdarza się jednak tak, że niektórzy lekarze profilaktycznie przepisują leki takie jak np, Duphaston)
  • choroby metaboliczne, zwłaszcza cukrzyca (zarówno cukrzyca, którą mama miała już przed ciążą, jak również cukrzyca ciążowa) 
  • urodzenie pierwszego dziecka z dużą masą ciała, sprawia, że szansa na to, że drugie dziecko również będzie miało wysoką masę urodzeniową wzrasta o 50%.

W sumie, można powiedzieć, że większe dziecko to więcej ciałka do kochania. No i może trochę prawdy w tym jest. Jednak z drugiej strony, większe dziecko to większy problem przy porodzie. Bo wyobraź sobie, że przez ucho od filiżanki zamiast mandarynki masz przepchnąć pomarańczę? Ciężko co? Ja sobie nie wyobrażam. Na samą myśl boli mnie to miejsce, które z reguły nie lubimy gdy boli! Dlatego tak ważne jest badanie USG w okolicach 36 tygodnia ciąży. Na tym etapie na podstawie średnich pomiarów lekarz może obliczyć jak duże będzie dziecko w momencie porodu. W razie, gdyby pomiary wskazywały na to, że dziecko będzie duże można zaoszczędzić mamie sporo stresu i wcześniej przygotować ją psychicznie i fizycznie na konieczność porodu przez cesarskie cięcie. A przecież spokój mamy i zdrowie dziecka są najważniejsze! 


To Cię może zainteresować

0 komentarze

FACEBOOK