A czy Ty wiesz gdzie jest Twój Skarb i Twoje Serce? 'Tam, gdzie serce Twoje' Krystyna Mirek

20:33


“Gdzie skarb Twój, tam serce Twoje” 

Ulokowanie swego serca w złym “skarbie” staje się przyczyną wielu nieszczęść. Pocieszeniem jest fakt, że los lubi dawać drugą szansę. Jest jednak mały szczegół. Łatwo ją przegapić. Skąd to wiem? Ze słyszenia i z “zaczytania” dzięki najnowszej powieści autorstwa Krystyny Mirek pod tytułem “Tam, gdzie serce Twoje”. Ten zły wybór “skarbu” to początek wszystkich nieszczęść i nieprzyjemności, które spotkały bohaterów książki. Ale, ale nie tak szybko. Zacznijmy od początku bo się pogubimy, tak jak Laura, Paweł i Alfred.

“Tam, gdzie serce Twoje” to dwudziesta trzecia powieść autorstwa Krystyny Mirek. Ukazała się całkiem niedawno, bo swoją oficjalną premierę miała 13 marca, nakładem Wydawnictwa Filia. Tak, ukazała się całkiem niedawno, a ja już zdążyłam ją dosłownie “połknąć”. Krystyna Mirek to poczytna, polska autorka powieści obyczajowych. W swoich książkach łączy wartką akcję i ciepły humor, a wszystko to jest mocno osadzone w realiach życia, które nie oszczędza nam problemów. Jak jest w przypadku powieści “Tam gdzie serce Twoje”? Dokładnie tak samo. Fani twórczości Krystyny Mirek nie będą zawiedzeni. 

“Prawdziwa miłość jest trwała jak cenny bursztyn. Może całe stulecia przeleżeć na dnie morza i nie straci nic ze swojego piękna”

Laurę - główną bohaterkę powieści, poznajemy w nietypowych okolicznościach. Poznajemy ją o 4 rano, gdy z rozwianym włosem, z psem pod pachą wybiega z domu i z impetem wpakowuje się do samochodu sąsiada, który jest tym faktem niewiele mniej zdumiony niż sama Laura i jej pies. Jak do tego doszło? Przecież Laura to niezwykle poukładana, zawsze idealna, żona swego męża, czyli robiącego zawrotną karierę kardiologa! Otóż Laura do tej pory poświęciła wszystko dla swojego małżeństwa. Wyspecjalizowała się w sztuce kompromisu, który przerodził się w całkowitą rezygnację z siebie, swoich pragnień i marzeń. Właśnie tego feralnego poranka, gdy ulice jeszcze były ciemne coś w niej pękło. Rzuciła wszystko w cholerę i wyjechała na drugi koniec Polski w poszukiwaniu siebie i utraconego serca. 

W sopockim, niewielkim pensjonacie, do którego trafia dzięki uprzejmości sąsiada (tego samego, któremu wpakowała się do samochodu), spotyka niezwykle życzliwych ludzi, którzy są takimi samymi życiowymi rozbitkami jak ona. 

Również w Sopocie (w niezbyt sprzyjających warunkach) Laura poznaje Alfreda. Alfred to stary poławiacz bursztynów, który wiele lat temu znalazł prawdziwy skarb. Z dna morza wyłowił niezwykłe złoże bursztynu. Jednocześnie zamknął wtedy swoje serce, wyrządzając przy tym wiele krzywd najbliższym. Teraz u schyłku swojego życia, chciałby naprawić swoje błędy. Ale czy nie przegapił już swojej drugiej szansy?

A co z Pawłem? Mężem Laury? W tym samym czasie i jego los nie oszczędził. Czy uda mu się w porę dostrzec drugą szansę? 

“Podobno los zawsze daje drugą szansę. Jednak Ci, którzy ją przegapią, muszą przygotować się na wiele komplikacji”


Powieść napisana jest w sposób lekki i przyjemny. Akcja powieści jest niezwykle wartka. Autorka nie zanudza czytelnika długimi opisami postaci, choć sposób w jaki są przedstawione jest niezwykle wymowny i nie pozostawia wątpliwości. Przemawiają za nich wypowiadane słowa i czyny. Nie mamy również zbyt wielu długich opisów przyrody, co mogło być niezwykle kuszącym zabiegiem, biorąc pod uwagę piękną scenerię nadmorskiej miejscowości. 

Mimo swojej lekkości powieść nie stroni od trudnych tematów, które często są tematami tabu w naszym społeczeństwie. W książce poruszono takie problemy jak: niepłodność i staroświeckie podejście do niej jako do problemu tylko kobiecego, toksyczne rodzicielstwo i związany z tym przerost ambicji rodziców, pracoholizm prowadzący do stopniowej utraty więzi z rodziną, a także często nie postrzegane jako problem całkowite poświęcenie się drugiej osobie przy jednoczesny całkowitym zapomnieniu o własnych potrzebach i marzeniach, co prowadzi do frustracji i wypalenia. 

“Potrzebuję wszystkiego. Nie tylko kochania. Chcę Cię rozumieć i szanować. Chcę, żeby nam się dobrze rozmawiało, jadło posiłki, spędzało czas. Małżeństwo to nie układ, lecz prawdziwa więź. “

Powieść porusza również temat małżeństwa. Czym jest prawdziwe małżeństwo. Laura właśnie tego próbuje dowiedzieć się na sopockiej plaży. Ale czy jej mąż zrozumie i sprosta wymaganiom? 

Jednak “Tam, gdzie serce Twoje” to przede wszystkim powieść o DRUGIEJ SZANSIE, która przychodzi zawsze, ale trzeba być niezwykle uważnym bo można ją przegapić, a wtedy może się okazać, że na naprawianie błędów jest już za późno. Czy bohaterowie książki dostrzegli ją w porę? Zdradzę Wam, że i tak, i nie. Jedno jest pewne, nie wszystko jest tak oczywiste jak nam się wydaje i czasami warto dać drugą szansę. 

Przyjemnej lektury! 


To Cię może zainteresować

0 komentarze

FACEBOOK