Twoje Prawa, czyli zasady opieki nad kobietą po poronieniu cz.I

20:32

Twoje Prawa, czyli zasady opieki nad kobietą po poronieniu

Chciałabym nie musieć pisać tego postu. Chciałabym wierzyć, że to wszystko jest tak oczywiste, że nie trzeba, że wszyscy o tym wiedzą, a w szczególności wiedzą o tym kobiety i personel medyczny. Niestety z rozmów z Wami oraz z rozmów z dziewczynami po poronieniu, które miałam przyjemność poznać w najtrudniejszym momencie mojego życia, wiem, że temat ten często jest nam obcy, a co gorsza obcy jest również pracownikom szpitali. 

ZASADY OPIEKI NAD KOBIETĄ PO PORONIENIU, a dokładnie TWOJE PRAWA PO PORONIENIU. 

Wiem, że nie chcesz tego czytać. Kochana, jeżeli miałabym taką możliwość sprawiłabym, że nie musisz.
Ja miałam to szczęście (cóż za niefortunne określenie w tym momencie), że nie musiałam walczyć o swoje prawa, ponieważ trafiłam na personel medyczny, który wykazał się wobec mnie dużym wyczuciem i przekazał wszelkie potrzebne informacje na temat moich praw. Niestety wiem, że realia często są zupełnie inne. Wiem to od Was, dlatego dziękuję za wszystkie Wasze wiadomości, w których podzieliliście się swoją historią. 
Dzięki Wam i dla Was powstał ten wpis. Chciałabym, żebyśmy wszystkie znały swoje prawa, by w sytuacjach, gdy zawodzi personel medyczny, móc pomóc sobie lub innej bliskiej Wam kobiecie.

W tej trudnej sytuacji, jaką jest strata dziecka: 

MASZ PRAWO DO PEŁNEJ INFORMACJI MEDYCZNEJ na temat zaistniałej sytuacji. Informacje powinny być przekazane w sposób spokojny i taktowny. Masz prawo pytać a personel medyczny ma obowiązek na Twoje pytania odpowiadać z cierpliwością i wyrozumiałością. Personel medyczny ma również obowiązek przekazać Ci informację na temat dalszych zabiegów diagnostyczno-terapeutycznych i związanych z nimi ryzykach, a Ty masz prawo świadomie podjąć decyzję i wyrazić zgodę na wszelkie zabiegi i badania. 

MASZ PRAWO DO OGRANICZENIA KONTAKTU Z KOBIETAMI W CIĄŻY LUB PO PORODZIE. Szpital musi zapewnić Ci salę, w której nie będziesz z kobietami oczekującymi zdrowego potomka lub co gorsza z dziewczynami, które właśnie zostały szczęśliwymi mamami. W tym momencie taki kontakt jest największą torturą dla psychiki kobiety żegnającej swoje maleństwo. 

MASZ PRAWO DO POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ. Niestety o przestrzeganie tego prawa jest najtrudniej. W szpitalach często nie ma dostępu do pomocy psychologicznej, która w pierwszych godzinach może okazać się krokiem milowym w radzeniu sobie w tej trudnej sytuacji.

MASZ PRAWO DO POMOCY DUCHOWEJ. Jeżeli jesteś osobą wierzącą  i potrzebujesz takiego wsparcia personel medyczny powinien Ci to umożliwić.

MASZ PRAWO DO PRZEBYWANIA Z OSOBAMI BLISKIMI. Pominę już fakt, że nie tylko nas ta sytuacja dotyka i nasi mężowie i rodziny cierpią razem z nami. Przebywanie z najbliższą osobą nie sprawi, że ból minie. Jednak wzajemne wsparcie jaki sobie okażemy, wspólne opłakiwanie straty może okazać się zbawienne.

To najważniejsze zasady opieki nad kobietami po stracie dziecka. Pierwsze kroki, pierwsze prawa. Pamiętaj, że kobieta ma prawo upomnieć się, o każdą z tych rzeczy! Masz prawo wymagać! Masz prawo do godnego traktowania! 

To jednak nie wszystko. Istnieje jeszcze szereg bardzo trudnych kroków i praw, które przysługują Ci jako matce po stracie, czyli prawo do pochówku, rejestracja w Urzędzie Stanu Cywilnego czy prawo do zasiłku pogrzebowego. Ten trudny temat poruszę w kolejnym poście. To Cię może zainteresować

0 komentarze

FACEBOOK