Trzy miejsca, które warto zobaczyć w Pszczynie, czyli pomysł na rodzinną majówkę

20:46


Mamy już wtorek! Za nami piękny, wreszcie wiosenny, a nawet już letni, (bo temperatury były naprawdę przyjemne) weekend. To był kolejny weekend wolny od handlu, co sprawiło, że wiele miejsc pełnych było rodzin, i to jest jest wspaniałe (choć tłumy jednak nie znajdują się w top 10 moich zainteresowań). Choć jeden weekend dopiero za nami i mamy dopiero jego pierwszą połowę, nowego tygodnia pracy, przedszkoli, szkół i innych miejsc, do których tak naprawdę nie chce nam się chodzić (nie wiem jak Wy, ale ja to bym wolała właśnie teraz leżeć na boskiej plaży z książką w ręku i smażyć swoją chudą dupkę), to ja wolę skupić się na tym, że już kolejny wiosenno-letni weekend jest przed nami, a co najlepsze wielkimi krokami zbliża się również długi weekend majowy!

Takich okazji nie można przegapić i zmarnować ich na siedzenie w domu.

Jeżeli nie macie jeszcze planów na ten wolny czas, to z chęcią podpowiem Wam, gdzie warto pojechać w długi majowy weekend. Bo najgorsze co może być to zmarnowanie wolnego czasu, który można spędzić na zwiedzaniu i poznawaniu nowych miejsc. Gdzie zatem warto pojechać w wolny weekend? Jak spędzić majówkę?

Jeśli nie macie jeszcze pomysłów na spędzenie majówki polecam Wam odwiedzenie Pszczyny. 
Co warto zobaczyć w Pszczynie? Oto nasze TOP 3 miejsce, które musicie odwiedzić będąc w tym mieście.

  1. Zamek w Pszczynie
Zamek wraz z zabytkowym parkiem (o którym możesz przeczytać akapit poniżej) jest częścią zespołu parkowo-pałacowego, który powstał w XI lub XII wieku. Nie będę Wam przytaczać jego historii. W końcu to nie blog historyczny! Powiem Wam tylko tyle, że Zamek w Pszczynie nazywany “Perłą Księżnej Daisy” (już to powinno Was zachęcić, bo kto nie chciałby zobaczyć perły!) jest jednym z nielicznych obiektów, które nie zostały zniszczone podczas wojny, ani bezpośrednio po niej. Dzięki temu na zamku możemy podziwiać oryginalne wyposażenie i meble, co sprawia, że zamek jest obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce.

Dla zwiedzających otwartych jest kilka wystaw. Wśród nich podziwiać możemy między innymi:
  • wnętrza XIX i XX wieku, a wśród nich wspaniałą bibliotekę, która mnie zachwyciła najbardziej (z wiadomego powodu), wysokie, pięknie zdobione gabloty na książki, fotele z pięknym obiciem, rzeźby, ah gdyby tak móc poczytać tam choć parę razy. Oprócz biblioteki zwiedzić można komnaty, galerie i salony, zrekonstruowane apartamenty cesarskie, westybul i klatki schodowe.
  • Zbrojownia - to miejsce o dziwo zafascynowało Zetkę najbardziej! (czy to coś znaczy?). W pięknych, gotyckich, wykończonych  z łukowymi sklepieniami pomieszczeniach można zobaczyć wszelkiego rodzaju uzbrojenia.
  • Stajnie Książece
Kiedy i w jakich godzinach możemy zwiedzać zamek? Otóż zamek otwarty jest prawie przez cały rok, za wyjątkiem grudnia. W okresie letnim zwiedzać możemy już od godziny 9, aż do godziny 17 (pamiętajcie, że ostatnie osoby wpuszczane są godzinę wcześniej, ale godzina to zdecydowanie za mało, by wszystko zobaczyć!)

Jeżeli chodzi o ceny zwiedzania to nie są one zbyt wygórowane. Ich cena zależy od tego ile ekspozycji chcemy zobaczyć. Pamiętajcie, że dzieci do 7 roku życia zwiedzają za darmo! Szczegółowy cennik znajdziecie tutaj.2. Zabytkowy Park w Pszczynie

To piękne i urokliwe miejsce, które idealnie nadaje się na popołudniowy spacer w wolny dzień. Szczególnie wczesną wiosną skupiska drzew oraz krzewów, znajdujące się między utworzonymi stawami, nad którymi rozpościerają się łukowe mosty przykuwają uwagę i tworzą niepowtarzalny klimat. Park składa się z wielu alejek, po których dzieciaki mogą bezpiecznie pojeździć na rowerach lub hulajnogach. Dodatkową atrakcją są kaczki i łabędzie, które pływają po wodzie i z przyjemnością podchodzą do każdego, kto poczęstuje je czymś smacznym (czyt. suchą bułą).


3. Zagroda Żubrów

Pokazowa Zagroda Żubrów to jedna z części Zabytkowego Parku, o którym czytaliście kilka zdań wyżej. Część ta nazywana jest “Zwierzyńcem”. Zagroda zajmuje teraz około 10 ha, na którym powstały dwie zagrody wraz z paśnikami. Żubry podziwiać można ze specjalnie przygotowanego pomostu widokowego. Oprócz żubrów dzieciaki mogą podziwiać również inne zwierzęta zamieszkujące lasy południowej Polski między innymi: jelenie, sarny, muflony, daniele, a także kaczki, łabędzie, kazarki i pawie.

Miejsce to można zwiedzać przez cały rok. W okresie letnim czas zwiedzania przedłużony jest, aż do godziny 19! Pamiętajcie o tym, że żubry mają stałe pory karmienia, warto zaplanować zwiedzanie Pszczyny tak, by załapać się na tą atrakcję (godziny karmień możecie zobaczyć TUTAJ). Pamiętajcie również o tym, że dzieciaki do 3 roku życia zwiedzają za darmo. Ceny biletów dla starszych dzieciaków i ich rodziców możecie sprawdzić TUTAJ.

A Wy byliście już Pszczynie? Co Wam najbardziej się podobało? Co moglibyście polecić?
A swoją drogą jakie inne miejsce polecacie na weekend majowy? Doradźcie, gdzie moglibyśmy jeszcze pojechać?

To Cię może zainteresować

0 komentarze

FACEBOOK