Kiedy mama powinna wrócić do pracy?

21:16

powrót mamy do pracy, mama wraca do pracy

Jak to mówią: “bez pracy nie ma kołaczy”. To w takim razie, jak chce się te kołacze wpierdzielać do popołudniowej kawki, ciągle łudząc się, że jednak pójdą nie tam gdzie zawsze idą (w sensie może w łydki w moim przypadku mogłyby pójść, a nie w boczki, w sumie w cycki też, byłoby spoko) to trzeba na te kołacze skołować jakieś grube miliony. No i wraca tu jak boomerang (jakiś czas temu była to ulubiona piosenka Zetki, biegała po mieszkaniu i śpiewa “bum,bum bumelang”) pytanie, które  pojawiło się w tytule tego wpisu. Dla tych co tytuł pominęli (grożę Wam palcem), by nie musieli wracać wzrokiem w górę powtórzę je: Kiedy mama powinna wrócić do pracy?

No właśnie kiedy? Kiedy jest najlepszy czas na powrót do pracy po urodzeniu dziecka? Czy najlepszy czas w ogóle istnieje. Jeśli tak to kiedy on następuje i kiedy mama powinna do pracy wrócić?

Jedni mówią, że gdy tylko skończy się urlop macierzyński. Inni, że ten rok to już nawet za dużo i najlepiej to wrócić do pracy jak najszybciej. Ba są tacy, co to twierdzą, że prosto z porodówki Matka powinna aktówkę z dokumentami w rękę chwycić i pognać zarabiać na chleb (tak, to zdanie pracodawców). Są też zwolennicy urlopu wychowawczego, którzy twierdzą, że Matka powinna zostać z dzieckiem do momentu, gdy ukończy ono 3 lata, ponieważ te pierwsze trzy lata są najważniejsze dla rozwoju dziecka i Matka ma obowiązek poświęcić mu jak najwięcej czasu. No i są w końcu tacy co mówią, że Matka Polka zostać w domu ma, aż dzieci na studia wyjadą (gorzej jak nie wyjadą, i co wtedy?).

Jaka jest poprawna odpowiedź?

Myślę, że każda. No może poza tą, z powrotem do pracy prosto z porodówki. Ta opcja jest wyjątkowo kiepska (dokładniej rzecz mówiąc: jest totalnie z DUPY).

Wracając jednak do odpowiedzi, tej najlepszej odpowiedzi na pytanie: kiedy powinnaś wrócić do pracy po urodzeniu dziecko, to tak, wszystkie odpowiedzi są poprawne, ponieważ dla każdej z nas ta odpowiedź będzie brzmiała inaczej. Odpowiedni czas na powrót do pracy po pojawieniu się dziecka jest sprawą bardzo indywidualną. Jak zatem dokonać właściwego wyboru i znaleźć swoją poprawną odpowiedź? Musisz pod uwagę wziąć kilka aspektów i odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

  • aspekt finansowy - to znaje się najważniejszy aspekt, który przychodzi nam rozważyć. Niestety jest to również aspekt, który najczęściej decyduje za nas, że już czas na powrót do pracy. Jednak czasami warto przemyśleć go nieco dokładniej. Być może nie do końca tak jest, że musimy już po pierwszych urodzinach dziecka wracać do pracy. Warto dokładnie przeanalizować ten aspekt. Wszystko oczywiście w zgodzie ze swoimi potrzebami. Pamiętajcie jednak POTRZEBAMI, nie fanaberiami. Musisz zadać sobie pytanie czy pójście do pracy to konieczność ze względów finansowych, czy jednak bycie nadal z dzieckiem w domu przyniesie Tobie i dziecku więcej korzyści emocjonalnych i psychologicznych.
  • aspekt opieki nad dzieckiem - to chyba jest jeszcze bardziej istotny aspekt od finansowego, jednocześnie niezwykle z nim związany. Czy masz możliwość zapewnienia opieki dziecku na czas Twojej pracy? Możliwości jest wiele: niezawodna instytucja babci i dziadka, żłobek, niania. Nie każda z tych opcji niestety jest w zasięgu naszych możliwości, a czasami nawet portfela.
  • aspekt opłacalności - to bardzo mocno wiąże się z poprzednimi aspektami. Wspominałam już, że nie każdy ma możliwość zostawienia dziecka z babcią. Nie każdy ma też możliwość zaprowadzenia dziecka do żłobka. Zostaje wynajęcie niani, albo ewentualnie żłobek prywatny. Te dwie instytucje to dosyć kosztowna sprawa. Dobrze jest przemyśleć czy przypadkiem większa część naszej wypłaty nie zostanie przez nie połknięta.
  • aspekt osobisty - no właśnie a czego Ty chcesz? Czy bycie w domu z dzieckiem jest tym co sprawia Ci największą radość i satysfakcję, a praca to dla Ciebie tylko konieczność, która nie przynosi nic poza pieniądzem? A może bycie z dzieckiem w domu to jednak dla Ciebie za mało i potrzebujesz pracy, by poczuć się bardziej doceniona i by czuć że nadal się rozwijasz? To bardzo ważny aspekt. Pamiętaj, że nie tylko pieniądze się liczą, liczy się również to czego Ty chcesz!

Słuchaj, a zasadzie nie słuchaj nikogo oprócz samej siebie, w kwestii podjęcia decyzji dotyczącej powrotu do pracy. To powinna być Twoja decyzja, której nikt nie ma prawa oceniać. Jeżeli uważasz, że masz dosyć siedzenia z dzieckiem w domu i z każdym dniem masz mniej zapału, a Twoja frustracja wzrasta, to znaczy, że nadszedł czas by wrócić do pracy. Jeżeli jednak wiesz, że Twoim powołaniem jest bycie z dzieckiem w domu, a aspekty finansowe Ci na to pozwalają, to zrób to co uważasz, że będzie najlepsze dla Ciebie i dla Twojego dziecka - nie wracaj do pracy.

Ja wróciłam do pracy. Zrobiłam to jednak dopiero po dwóch, a nawet dwóch i pół roku. Byłam pewna tego, że powrót po roku to dla mnie za szybko. Chciałam poświęcić więcej czasu Zetce, nie chciałam niczego przegapić w jej rozwoju. Jednak przyszedł taki moment, że stwierdziłam: już czas, dłużej nie chcę siedzieć w domu. Decyzja o powrocie do pracy była jedną z najlepszych, jakie mogłam podjąć. Dla mnie dwa i pół roku w domu z Zetką było tym czego chciałam, a powrót do pracy był przemyślany bardzo dokładnie i również być tym co dla naszej rodziny było najlepsze.

Na koniec chciałabym, żebyś zapamiętała jedną rzecz.  

Podejmując decyzję pamiętaj, że cokolwiek zdecydujesz to masz do tej decyzji prawo!

 A Wy pracujecie czy jeszcze cieszycie się byciem z dzieckiem w domu? Jeśli pracujecie to po jakim czasie zdecydowałyście się na powrót?


To Cię może zainteresować

0 komentarze

FACEBOOK