Barbie nie miała łatwego startu. 'Barbie i Ruth' R.Gerber

20:48


Każda mała dziewczynka zna Barbie. Nawet ta, która była lub jest  największą chłopczycą na osiedlu, przynajmniej raz w życiu bawiła się tą lalką o podobno nieproporcjonalnym ciele i zbyt kobiecym wyglądzie, który destrukcyjnie wpływa na psychikę młodych dziewczynek. To jednak nie czas i nie miejsce na ocenie stopnia bzdurności tej tezy. Powiem tylko tyle, że ja też się bawiłam Barbie, a nigdy nie przeszło mi przez myśl, by się z nią identyfikować, a tym bardziej chcieć wyglądać jak ona. Zresztą to nie jest w tym momencie ważne. Ważny jest jeden niepodważalny fakt, że każda z nas przynajmniej raz w życiu miała w ręce lalkę Barbie.

Jednak czy bawiąc się nią jako dziecko czy kupując ją jako prezent, będąc już dorosłą osobą przeszło Wam przez myśl, by zastanowić się nad tym, skąd wzięła się ta lalka? Kto jest “Matką” tej kultowej, uwielbianej przez miliony dzieciaków zabawki? Czy chociażby pojawiła się u Was refleksja skąd wzięło się imię “Barbie”? Ja przyznaję się szczerze, że nigdy się nad tym nie zastanawiałam, aż do momentu, gdy dostałam możliwość przeczytania książki autorstwa Robin Ruth pod tytułem “Barbie i Ruth”. Ta książka odpowiedziała na te i na wiele innych pytań dotyczących Barbie i firmy Mattel.

Książka “Barbie i Ruth” jest biografią Ruth Handler, kobiety, która nigdy w życiu nie miała łatwo, a jednak dzięki swojej przedsiębiorczości i sile charakteru stworzyła jedno z największych imperiów zabawkowych na świecie. Autorka opisuje jej życie w sposób niezwykle dokładny, nie omijając trudnych momentów, których w życiu wpływowej kobiety nigdy nie brakowało. Jako dziesiąte dziecko polskiej pary emigrantów (uwierzycie, że Barbie jest tak jakby trochę polską zabawką) żydowskiego pochodzenia, nie miała łatwego startu. Nim wraz z mężem zaczęli produkować zabawki próbowali swoich sił z różnym skutkiem w innych branżach. Sama lalka, choć teraz kochana przez miliony małych (i tych nieco większych) dziewczynek na świecie, nie spotkała się na początku z ciepłym przyjęciem. Wręcz przeciwnie. Ruth musiała walczyć o swój pomysł, o swoje marzenia. Jak widać zrobiła to niezwykle skutecznie.


“Barbie i Ruth” to nie książka, która trzyma w napięciu od samego początku po sam koniec. To raczej biografia, która dostarcza wielu ciekawostek i rzuca nowe światło na tak oczywistą rzecz jak lalka Barbie. Jednocześnie książka posiada bardzo dobrze zarysowane tło historyczne, nie pomijając znaczenia wielkiego kryzysu, czy wojny. “Barbie i Ruth” nie jest prostą książką, jednak warto sięgnąć po nią, by poznać jedną z bardziej wpływowych kobiet na świecie, która swoją pozycję wypracowała dzięki determinacji, przedsiębiorczości oraz ambicji.

To Cię może zainteresować

0 komentarze

FACEBOOK