Czerwcowe propozycje książek dla dzieci. 'Rycerz Lwie Serce', 'Szkicownik szalonego wynalazcy', 'Elementarz przyrodniczy

20:52


Nasza biblioteczka z dnia na dzień się powiększa. Mówię nasza, ponieważ mam na myśli zarówno biblioteczkę moją i biblioteczkę Małej Zet. Znaczy się wygląda to tak, że ta moja to już powoli przestaje być biblioteczką i staje się pełnoprawną biblioteką, jeszcze chwila i będzie mi potrzebne osobne pomieszczenie. No dobra tak naprawdę jeszcze nie jest mi ono potrzebne ale marzy mi się takie, oj marzy! Z kolei biblioteczka Zetki powoli zaczyna godnie rywalizować z tą moją.

Jakie lubimy książki? Nie, inaczej powinno brzmieć to pytanie. Jakie książki lzerwubi moje dziecko? To zdecydowanie odpowiedniejsza forma. A jaka jest odpowiedź. Odpowiedź brzmi: RÓŻNE, to zależy od … nie wiem od czego, ale można powiedzieć, że mamy coś w rodzaju FAZ. O co chodzi? No chodzi o to, że mamy totalnego FOKUSA na jedną czy dwie książki i wałkujemy je kilka razy dziennie. Mnie to nie bawi, za to Zetkę bardzo.

A jakie ja lubię książki dla dzieci? Te które oprócz zabawy i radości, które powinny być oczywistym elementem czytania, niosą za sobą dodatkowe atuty w postaci edukacyjnej i rozwijającej, a także te które mają w sobie coś nietuzinkowego.  

Kierując się tym kluczem naszą biblioteczkę niedawno wzbogaciły trzy bardzo interesujące tytuły. Przedstawię Wam je pojedynczo, by nie zrobić chaosu, który w sumie jest moją domeną.


RYCERZ LWIE SERCE. KSIĄŻKA GRA KTÓREJ BOHATEREM JESTEŚ TY!Książka opowiada o niezwykle śmiałym i walecznym rycerzu zwanym: Lwie Serce, prawda, że brzmi dumnie i odważnie? No i właśnie z tą odwagą pojawił się pewien problem, ponieważ nasz rycerz podczas jednej ze swych niesamowitych i oczywiście niebezpiecznych przygód odwagę tą zagubił! No, rycerz bez odwagi to nie rycerz, więc teraz jego najważniejszym zadaniem jest odnalezienie swojego zagubionego atrybutu rycerskości. Do poszukiwań pełnych przygód zaprasza każdego dzieciaka i jego rodzica również.

To dość specyficzna i bardzo oryginalna książka stworzona przez Delphine Chedreu. Dlaczego oryginalna? Bo to połączenie kilku gatunków. Ta książka, oprócz tego, że rzecz oczywista jest lekturą, jest też, a może właśnie przede wszystkim jest GRĄ, a do tego jest jeszcze zbiorem łamigłówek. Dziwny twór? Owszem, ale to chyba jej największy atut.

To my decydujemy jaki będzie dalszy krok Rycerza Lwie serce. To my, a właściwie dziecko decyduje czy Rycerz popłynie do podwodnej groty, a może podąży za syreną. Czy otworzymy żółte, a może czerwone drzwiczki. W ten sposób, każde czytanie tej książki tworzy nową opowieść. Na każdej stronie znajduje się również łamigłówka do rozwiązania, która poprzez zabawę uczy spostrzegawczości, logicznego myślenia, a także liczenia.

Książka to ciekawa propozycja dla nieco większych dzieciaków niż Zetka. Przedszkolaki będą nią zachwycone (rodzice też ;)SZKICOWNIK SZALONEGO WYNALAZCY
No dobra, a teraz przyznać się: no kto z Was nie miał w dzieciństwie parcia na to, by wymyślić coś takiego, by zapamiętanym być na wieki? No każdy. Mało tego my dalej mamy takie marzenia, bo z tego się chyba nie wyrasta.

“Szkicownik szalonego wynalazcy” pozwala naszym dzieciom właśnie takie marzenia realizować. Dzięki tej pozycji można świetnie się bawić na dwa sposoby. Sposób pierwszy: poznawanie najdziwniejszych wynalazków na świecie. No takich jak choćby sukienka, która w razie potrzeby może zmienić się w krzesło, no serio takie dwa w jednym, bolą Cię nogi, nie ma gdzie usiąść? Nic straconego masz kieckę to zrób z niej krzesło. O albo buty do chodzenia po wodzie, takie coś na pograniczu nart i płetw. Uwierzycie, że takie coś ktoś już wymyślił? Dodatkowo jest też wiele ciekawostek na temat wynalazków, które dzisiaj używane są w życiu codziennym: w kuchni czy podczas podróży.

Oprócz tego, że dziecko poznaje wynalazki, te dziwne i te mniej dziwne książka aktywizuje dziecko do wspólnego wymyślania zwariowanych przedmiotów. I to jest właśnie drugi sposób zabawy z tą książką! Autorzy pozostawili wolną rękę, a w zasadzie wolne miejsce na dziecięcą twórczość i zachęcają dzieciaki do wymyślania takich cudaków jak: pojazd, który będzie mógł wykonywać dwie różne czynności lub maszynę do nauki chodzenia na linie.

Książka jest idealną do ćwiczenia wyobraźni dla przedszkolaków oraz dzieci wczesnoszkolnych. Wystarczy wyposażyć je dodatkowo w kredki i zabawa na wiele godzin gwarantowana.POCZYTAM CI MAMO. ELEMENTARZ PRZYRODNICZY
Dlaczego skusiłam się na tą książkę dla Małej Zet? Po pierwsze z sentymentu. Do dzisiaj pamiętam “Mój pierwszy elementarz”, a ta pozycja bardzo mi go przypomina, zarówno pod względem graficznym jak i samego formatu. Po drugie jest to idealna pozycja by móc odpowiedzieć na często stawiane przez dzieci pytania “a dlaczego?”.

“Elementarz przyrodniczy” autorstwa Beaty Ostrowickiej to zbiór ponad 20 opowiadań o Lence, Antku oraz ich szkolnych kolegach, których przygody wprowadzają dzieci w zagadnienia związane z przyrodą. Dzieci między innymi mogą dowiedzieć się czegoś o zależnościach przyrody, znaczeniu wody i powietrza dla życia, zasadach odpowiedniego żywienia czy o zjawiskach atmosferycznych.
Opowiadania w prosty sposób z wykorzystaniem humorystycznych ilustracji i komiksowych dymków poruszają tematykę zgodną z podstawą programową dla klas 1-3 z zakresu przyrody. Dodatkowym plusem jest duża i czytelna czcionka, która pozwoli początkującym młodym  czytelnikom na samodzielne czytanie.   

Książka jest idealnym rozwiązaniem dla młodszych dzieciaków ciągle dopytujących “a dlaczego” oraz tych, które już chodzą do szkoły.

To Cię może zainteresować

0 komentarze

FACEBOOK