Jak nauczyć się emocji? Pytaki

20:40


Emocje.

Emocje to trudny temat. Szczególnie jeżeli weźmiemy pod lupę relacje rodzic-dziecko. Małe dziecko to wulkan emocji. Takich emocji, których często jeszcze nie rozumie, a których musi się nauczyć. A gdy to dziecko osiąga wiek nastoletni i w grę wchodzi jego burza hormonalna to te emocje stają się jeszcze większym, totalnym labiryntem. Ale nie tylko emocje na tym poziomie rodzic-dziecko mogą być trudne. Czasami żyjemy w rodzinie razem, a jednak obok siebie. Niby wszystko o sobie wiemy, a jednak nie wszystko. Bo są emocje, emocje o których raczej staramy się nie rozmawiać. Jak to zmienić? Jak zbliżyć do siebie rodzinę? Jak lepiej poznać się w rodzinie.

To nie jest łatwe. Ale z pomocą może nam przyjść gra “PYTAKI” Wydawnictwa Dobreto.

Gra składa się z 96 Pytaków. Brzmi tajemniczo? Otóż Pytaki to żetony, na których znajdują się pytania lub zadania. Pytania mogą dotyczyć nas samych, naszych uczuć, tego co lubimy, tego o czym marzymy. Pytania mogą dotyczyć również osób nam najbliższych. W ten sposób poznajemy sami siebie, ale przede wszystkim poznajemy siebie i odpowiadając na poszczególne pytania zbliżamy się do siebie. Jednocześnie poznajemy swoje emocje i emocje swoich najbliższych. Do doskonała okazja do rozmowy z dziećmi na temat emocji towarzyszących im podczas niektórych czynności. Jest to też dobry sposób na zbliżenie się ze starszym dzieckiem i zrozumienie przez nas rodziców, emocji nim targających.

Oprócz tego gra składa się jeszcze z kostki, materiałowego woreczka oraz kostki uczuć i kart uczuć. Kolejna dziwna rzecz? Niekoniecznie. To kolejny element, który pozwoli dzieciom (ale nie tylko) rozpoznać i nauczyć się emocji.  

“Pytaki” to nie jest taka zwykła, standardowa planszówka (i nie tylko dlatego, że nie ma planszy). To gra-spotkanie. Nie biegnie się tutaj do celu. Kto pierwszy będzie na linii Mety. W sumie nie ma tutaj wygranych i przegranych. Można powiedzieć nawet, że są tylko wygrani. Ponieważ wygrywa się relację. Silną, opartą na dobrej znajomości siebie i członków swojej rodziny. Wygrywa się również umiejętność słuchania i opowiadania, a to niestety zanikające umiejętności w dzisiejszym świecie. Pytaki to gra dla całej rodziny. Wielopokoleniowej rodziny. Im więcej osób i im więcej pokoleń przy jednym stole tym gra staje się ciekawsza. Dlaczego? Ciekawym doświadczeniem jest skonfrontowanie jednego pytania z kilkoma pokoleniami. Bo inaczej odpowie Prababcia, inaczej Babcia a jeszcze inaczej Młodsza Siostra.


Szczerze polecam Wam tą grę! Bo nie bez powodu otrzymała wiele nagród!  
To Cię może zainteresować

0 komentarze

FACEBOOK