Lista zadań do wykonania przed Wielkanocą

21:24

O ja Cię! Toż ja dopiero choinkę co zapakowałam w wór i wyniosłam (no może nie tak do końca ja, bo cholera ciężka była, ale kazałam zrobić to Mężowatowemu, a że ja kazałam to w sumie można powiedzieć, że ja zrobiłam, co nie?), a tu Zając Wielkanocny do okien mi zagląda. Zagląda i zagląda i nic dostrzec nie może. Myślicie, że to wina tej mgły za oknami? A nie, wróć! To nie mgła! To syf na oknach! Tak, jeszcze ich nie myłam. Od jakiegoś (dłuższego) czasu ich nie myłam.

Ale dupa tam okna. Okna się umyje.
Najważniejsze jest to, że WIELKANOC za rogiem!

Nie, żebym jakoś specjalnie zdziwiona była, w końcu Wielkanoc mamy co roku, ale wyjątkowo szybko nadeszła tym razem. Czy tylko tak mi się wydaje? Coś jakby z roku na rok zegar przyspieszał, czy coś w tym stylu.

Zegar przyspiesza, a ja jakoś nie mogę i tym sposobem wszelkie świąteczne przygotowania u mnie są w powijakach. Jak zwykle. Dlatego teraz to potrzebny jest mi porządny plan działania!

Dlatego powstała lista rzeczy do zrobienia przed Wielkanocą:

 1. Porządki. Zwykło się przed świętami robić generalne porządki. Tu pewnie nawet nie o święta chodzi, a o samą motywację. Są święta jest motywacja. W skład wiosennych porządków wchodzi:
 1. mycie okien i zmiana firan, zasłon czy co tam w oknach się ma
 2. zmiana pościeli
 3. porządki w szafach (układanie, wyrzucanie itp)
 4. porządki w lodówce i zamrażarce
 5. porządki w kuchni, czyli umycie piekarnika, porządek w szafkach (u mnie największy bałagan w przyprawach ;), porządki w najczęściej nielubianym miejscu czyli pod zlewem.
 6. poodkurzanie wysokich mebli i zakamarków pod meblami
 7. mycie wszelkich cokolików, fug, lamp, karniszy itp.
 8. porządek na balkonie czy tarasie i przygotowanie go do sezonu letniego

2. Zakupy - nie zostawiaj ich na piątek czy sobotę. Zrób je wcześniej. Dlaczego? Dla świętego spokoju. Po pierwsze unikniesz mega kolejek w kasach (takich typu: “bierz 10 kg cukru, bo jutro wojna”), po drugie unikniesz stresu związanego z tym, że czego nie ma, bo wszyscy wszystko wykupili. Możesz też poprosić o pomoc, bo wiadomo z Małym dzieckiem nie tak łatwo zrobić duże zakupy, a skoro ktoś z rodziny robi je dla siebie, może też kilka drobiazgów kupić dla Ciebie.

3. Dekoracje - wiesz, ja zazwyczaj nie czułam tych świąt. Brak mi w nich takiej magii jak w Świętach Bożego Narodzenia. Znalazłam jednak przyczynę. Na Boże Narodzenie z wypiekami na twarzy przygotowujemy dekoracje, stroimy choinkę, ustawiamy i rozklejamy gwiazdki, stajenki, lampki itp. Cały dom świeci, miga i pachnie Świętami. Dlaczego nie robimy tego na Wielkanoc? Dlaczego, nie dajemy sobie tego “poczuć” W tym roku zabrałam swój domowy budżet na wycieczkę i … kupiłam dekoracje. Zdziwisz się, ale to wiele zmieniło. Rewelacyjną zabawą jest robienie dekoracji z dzieckiem. Po co? Po to by nauczyć go tej “magii” Wielkanocy. My jeszcze nie zrobiłyśmy dekoracji z Zetką, ale mam nadzieję, że jeszcze zdążymy.

4. Pisanki - no jak Święta bez pisanek? Zrób je z dzieckiem i postaw takie kolorowe i pstrokate na stole, niech wszyscy je widzą i cieszą nimi swoje oczy.

5. Wypieki - mazurki, serniki, czy keksy. Ja zostawiam to sobie na koniec. Kiedy wiem, że wszystko inne mam zrobione. Dlaczego? Ponieważ to jest już czysta przyjemność, a przyjemności zostawia się na koniec.

Sporo tego prawda? A czasu już zostało całkiem niewiele. Nie przejmuj się. Od razu powiem, że nie musisz tego wszystkiego robić. Ba, nawet nie powinnaś. Zajedziesz jak dziki koń, a z magii Świąt nie zostanie nic. Dlatego wybierz to co jest najważniejsze. Wybierz dekorowanie domu razem z dzieckiem, wybierz malowanie pisanek. Baw się z dzieckiem i ciesz się nadchodzącymi świętami.

To Cię może zainteresować

4 komentarze

 1. Tak właśnie zrobiłam :) Mieszkanie ogarnięte z grubsza, a my z Juniorem codziennie coś dłubiemy przy deokracjach :)

  OdpowiedzUsuń
 2. UPS!!! Właśnie tworze listę zakupów między jednym maile a setnym :) Poza tym nie zrobiłam w związku ze świętami nic :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za to robisz najlepsze spotkanie blogerskie ever ;)

   Usuń

FACEBOOK