Czy Współczesnej Matce rzeczywiście jest łatwiej?

20:22


Starsze pokolenia mówią, że teraz to Matkom jest łatwiej. W sumie jest w tym część prawdy. Mamy pralki, zmywarki, elektroniczne nianie, pampersy, mleko modyfikowane, szumisie, pozytywki, tony zabawek. Tak, powinno być nam łatwiej. Ale nie do końca tak jest. Dlaczego? Bo współczesne społeczeństwo zmieniło obraz Matki. Bo Matka nie może być tylko Matką jak kiedyś.

Kim powinna być zatem? A może raczej jaka powinna być mama? No właśnie jaka? Jakimi cechami współczesna Matka powinna się wyróżniać?  Pierwsze skojarzenia to zawsze te podstawowe, ale również ponadczasowe, takie, które od zawsze kojarzone są z mamą. Mama musi być kochająca,opiekuńcza, dobra, cierpliwa, wyrozumiała.

Ale pójdźmy nieco dalej, bo te cechy charakteryzują tylko Mamę, taką zwykłą, może nawet dawną, a nie Współczesną Mamę! Jaka powinna być WSPÓŁCZESNA Matka?

Oczywiście nadal taka, jaką opisałam wcześniej, bo przecież te wartości są niezmienne, nawet nie od dawna, one są niezmienne od zawsze. Jednak współczesne społeczeństwo oczekuje od nas o wiele więcej.

Współczesna Matka musi: być silna i ambitna, musi pracować, piąć się po szczeblach kariery, w pracy, którą lubi i której poświęca 100% swojego czasu i uwagi, musi być kobietą niezależną finansowo, która na równi z mężczyzną (A najlepiej bardziej) zasila domowy budżet, która może bez wyrzutów sumienia wyskoczyć na big shopping, bo to przecież jej pieniądze, stać ją.

Musi również być żoną i gospodynią, którą dba, by dom zawsze był gotowy na przyjęcie gości, nie może pozwolić sobie na szklanki w zlewie, okruchy na podłodze, już nie daj Boże na rozrzucone ubrania czy stertę papierów na stoliku w salonie lub górę klocków na dywanie. Musi przygotowywać, codziennie rzecz jasna, pełnowartościowe posiłki, odpowiednio zbilansowane, z odpowiednich składników, najlepiej jeżeli to nie będzie tradycyjny schabowy, czy klopsy mielone, a modne kasze, jarmuże lub topinambury w sosach malinowo-winnych, do tego świeżo wyciskany sok z malin własnoręcznie wyhodowanych i oczywiście ciasto bez glutenu, bez jajek, bez cukru na bazie owoców.

Matka musi poświęcić 200% swojego czasu i uwagi dziecku, wymyślając zabawy najlepiej edukacyjne, budując z modnych klocków, śpiewając, najlepiej po angielsku, czytając, nierzadko tą samą książkę kilka razy pod rząd, rozwiązując problemy wieku dziecięcego,zapobiegając lub niwelując histerie, dbając o prawidłowy rozwój. Matka musi być dla i przy dziecku. Nie wolno jej się denerwować, Broń Boże okazywać złość lub zniecierpliwienie. Musi być na pełnych obrotach, zawsze skora do zabawy.

Jednocześnie musi być zadbana, zrelaksowana, uśmiechnięta, szczęśliwa! Musi poświęcać się sobie, swoim pasjom i rozwojowi osobistymi.

Matka, żona, nauczyciel, kobieta sukcesu, animator czasu wolnego, kucharka, podpora finansowa, sprzątaczka, kochanka, pasjonatka, psycholog,  ...

Współczesny świecie czy Ty przypadkiem nie wymagasz od Matki za wiele?
Czy Ty zdajesz sobie sprawę, jak Twoje wymagania wpływają na nią?
Nie? No to Ci powiem jak! NISZCZĄCO!

Niszcząco na ciało, ale również na umysł, powodując U jednych “gorszy dzień", U innych nawet coś na kształt nerwicy lub depresji.

A może to nie wina współczesnego świata, a nas samych. Nas Matek, które chcemy za bardzo ...

To Cię może zainteresować

5 komentarze

 1. Dokładnie tak ! Być może mamy łatwiej pod względem różnych urządzeń i domowych "pomagaczy" - ale za to kiedyś nie było aż tylu doradców wokół i świat nie wysyłał matkom tylu różnych sprzecznych informacji i oczekiwań, w których można się aktualnie wręcz pogubić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie też się wydaje, że kiedyś było łatwiej, bo wszystko było bardziej naturalne i spokojniejsze, a teraz każdą sprawę się roztrząsa, a z macierzyństwa robi jakąś heroiczną walkę...

  OdpowiedzUsuń
 3. Współczesna matka chyba powinna być....robotem :) Wtedy by wszystko ogarnęła i jeszcze chodziła piekna, usmiechnięta i wypoczęta :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dokładnie tak! A jeśli mama zajmuje się tylko dzieckiem i domem to nie jest pełnowartościowa??? bo często niestety tak uważają ludzie. Warto wspomnieć jeszcze o współczesnych czasach kiedy internet rządzi (co nie ułatwia roli matki) , które prześcigują się w tym, aby ich dziecko było najlepsze i najmądrzejsze! Czytają fora internetowe, wymagają od dzieci rzeczy niemożliwych... myślę, że kiedyś było łatwiej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z uśmiechem na ustach stwierdzam po prostu: MAMY kupę ROBOTY! :P

  Ale jakby nie patrzeć: no uwielbiam BYĆ MATKĄ!

  OdpowiedzUsuń

FACEBOOK