Bycie mężczyzną we współczesnym świecie nie jest łatwe.

20:37


Bycie Mężczyzną we współczesnym świecie nie należy do zadań najłatwiejszych. Można być Pantoflarzem, Ciamajdą, Draniem, Gnojem, Spermodawcą. Można też być Pracownikiem, Szefem, Mężem, Ojcem, Przyjacielem. Wszystkim tymi rodzajami Mężczyzny można być. Ale trudno zapracować sobie na miano Mężczyzny. Wiecie, takiego prawdziwego Mężczyzny.

Ale w zasadzie, co to znaczy być Prawdziwym Mężczyzną?

Jeśli to pytanie zadalibyśmy kilkadziesiąt lat temu odpowiedź byłaby prosta. To były czasy patriarchatu. Prawdziwy Facet chodził codziennie do pracy, bo to na jego barkach spoczywała cała odpowiedzialność za utrzymanie domu. Gdy odpracował już te swoje godziny pracy wracał do domu, gdzie czekała na niego żona, dzieci i …. obiad. A po obiedzie święty spokój. O ile coś takiego jak “święty spokój” w domu, w którym znajdują się dzieci w ogóle ma prawo racji bytu. Zatem jeśli nie zasiadał na kanapie z gazetą w ręku, ponieważ “święty spokój’ nie istnieje, zabierał się za prace zwane “męskimi”. Co to prace “męskie”? Wszystko to co związane jest z narzędziami, gwoździami, szlifierkami, kosiarkami itp. Jeśli nic “męskiego” nie było do zrobienia udawał się na spoczynek. Bo dom i dzieci to babskie zajęcie, a on harował jak wół, więc mu się należy. Ot taki to żywot poczciwego Mężczyzny Prawdziwego.

Nie neguję tego modelu rodziny. Co to, to nie. Takie były czasy. Tak się żyło. Ludzie byli szczęśliwi, szczęściem większym i mniejszym, a to najważniejsze.

A jak jest dzisiaj?

Dzisiaj patriarchat odszedł do lamusa. I bardzo dobrze. Głównie stawiamy na Partnerstwo. Po raz kolejny napiszę: i bardzo dobrze.

Jednak w tym wszystkim Panowie nam się trochę pogubili. A winne jesteśmy my same, drogie moje Kobietki i te wszystkie bajki o księciuniach. Dzisiejszy Prawdziwy Facet to musi być takim Multi-funkcyjnym Gościem. Musi mieć trochę kobiecości, ale nie może być kobiecy. Musi być delikatny, czuły, romantyczny, taki co to pomoże zranionemu jeleniowi w lesie. Musi być też w 100% męski, ale nie za szorstki. Musi wybudować dom, spłodzić syna, przepłynąć wpław rwącą rzekę i uratować staruszkę z płonącego domu.  Musi pracować i utrzymywać (to wciąż jest jeszcze popularne w naszym kraju) lub współ-utrzymywać dom, więc mężczyzna pracuje, dużo pracuje. To się chwali, a jednocześnie nie chwali, bo wkurzamy się na nich i na te ich nadgodziny. Bez dwóch zdań chcemy by wcześnie wracał do domu (czyli coś na zasadzie “zjeść ciasto i mieć ciasto”). Musi potrafić własnoręcznie wybudować domek na drzewie, naprawić sprzęt domowy, a jednocześnie musi umieć zapleść córce warkocz, namalować synowi kota, a dla żony przygotować romantyczną kolację, a wcześniej powycierać podłogi i przygotować ciasto (bo romantyczna kolacji przy brudnych podłogach nie jest romantyczną kolacją)   
Taki oto obraz współczesnego mężczyzny.

Narzekamy, że od nas, kobiet oczekuje się wiele, ale od mężczyzna współczesny to również stworzenie wielofunkcyjne (oczywiście w miarę możliwości jakie dała fabryka). Jednocześnie oczekujemy od nich by nie przechylili się za bardzo w żadną ze stron. Jeśli za bardzo zaangażuje się w “kobiece” czynności wyzwą go w najlepszym wypadku od zniewieściałych, jeśli zamkną się na te “babskie” czynności to zostaną okrzyknięci szowinistami. Tak źle i tak nie dobrze.

Nie łatwo jest być prawdziwym Mężczyzną we współczesnym świecie.

Ale wiecie co? Tak na prawdę to nie te przebiegnięte maratony, przepłynięte wpław rzeki, uratowane kocięta, usmażone na grillu pstrągi (aż mi ślinka pociekła), wory pieniędzy i siaty zakupów znoszone do domu, własnoręcznie wybudowanego i własnym mopem posprzątanego sprawiają, że facet staje się Prawdziwym Mężczyzną.

Prawdziwego Mężczyznę poznasz po tym jakim jest Ojcem!

Prawdziwy Mężczyzna nie wstydzi się własnych łez, które zakręcą się w oku, gdy dziecko wyda swój pierwszy okrzyk, postawi pierwszy krok, zaśpiewa pierwszą piosenkę. Prawdziwy Mężczyzna nie odmawia dziecku wspólnej zabawy, zmęczony całodzienną pracą, zamiast zasiąść na kanapie, usiądzie z dzieckiem na podłodze i będzie udawał konika, pieska czy inne zwierzątko. Prawdziwy Mężczyzna nie boi się przewinąć zaminowanej pieluszki, potrafi zapleść warkocz, zna na pamięć piosenki z ulubionej bajki swojego dziecka. Prawdziwy Mężczyzna rezygnuje z własnej połowy łóżka, wstaje w nocy przygotować mleko, śpiewa kołysanki, gdy dziecko ma koszmary.

Prawdziwy Mężczyzna to TATA, TATUŚ, bohater dla swojego syna i pierwsza miłość swojej córki!

Mężczyźni szukają, kluczą, nie wiedzą jak zasłużyć we współczesnym świecie na miano Prawdziwego Mężczyzny, a to przecież takie proste i trudne za razem!

***


Drogie Panie jeśli nie macie jeszcze pomysłu co podarować im z okazji zbliżającego się Dnia Ojca mam dla Was propozycję. Podarujcie im fotoksiążkę z górą zdjęć, z których będzie emanowała radość, miłość ojcowska i szczęście dzieci!

Ja już swoją stworzyłam, a w zasadzie nie swoją, a Mr Righta! Ups! Właśnie zdradziłam co dostanie w prezencie. Trochę kiepsko, ale trudno!

Jak zwykle pomocną dłoń wyciągnął do mnie portal PRINTU.PL, który przygotował nowiusieńkie szablony z okazji Dnia Ojca. Szybko (na miarę moich możliwości) wybrałam zdjęcia a intuicyjna platforma przeprowadziła mnie przez cały proces projektowania i zamawiania! Przy okazji muszę przeprosić Pana Kuriera, za to, że go ochrzaniłam, ale nie spodziewałam się, że pojawi się tak szybko i do tego obudził mi Małą Zet!

A na koniec mam dla Was niespodziankę!
Jeśli skorzystacie z tego linku http://printu.pl/lp/mamatorka-dt/ Wasza fotoksiążka będzie tańsza o 40zł!*


ps. Kochane spieszcie się, jeśli chcecie zdążyć z prezentem na Dzień Ojca musicie złożyć zamówienie do 13.06.2016!

*Nie dotyczy instabooków i formatu 19x13 fotoksiążek


To Cię może zainteresować

10 komentarze

 1. świetnie napisany tekst,aż musiałam udostępnić.'' Prawdziwy Mężczyzna to TATA, TATUŚ, bohater dla swojego syna i pierwsza miłość swojej córki!''
  pozdrawiam :)
  juliaciesielskablog.blogspot.co.uk

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze, że zwróciłaś uwagę na rolę mężczyzn, bo większość takich blogów idzie w stronę feminizmu. Pozdrawiam
  zapraszam do siebie KLIK

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, lubimy narzekać na facetów i pędzić w stronę feminizmu, ale ja jestem daleka od tego nurtu. Chociaż zdarza mi się narzekać :)

   Usuń
 3. Świetny wpis. Tego właśnie oczekuję od swojego partnera- żeby był mężem i ojcem. Z prawdziwego zdarzenia!. Świetnie że zacierają się granice między starym obrazem ojca a nowym. Mój ojciec był z tego starego pokolenia, ale przez to troszkę nam zrujnował życie. Mam nadzieję, że jak pojawi się moja kruszynka na Świecie to mój chłop podoła bycia prawdziwym ojcem i żywicielem rodziny. A ja mu w tym wszystkim pomogę i będę go wspierać :))
  Uwielbiam pare Twoich tekstów w tym wpisie;*

  http://blog-aleksandry.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja z całego serca właśnie tego Ci życzę, by Twój facet był wspaniałym Tatą:)

   Usuń
 4. Ja bym nawet powiedziała, że sporo panów się pogubiło i często tak jest, że przy żonie, dziecku są kochanym mężem i tatą, a wśród kolegów udają twardzieli, a ja się cały czas zastanawiam po co i dlaczego. To trochę smutne, ale mimo że świat się zmienia i my niby idziemy do przodu, nadal istnieją stereotypy, że facet powinien być twardzielem. Moim zdaniem są one jeszcze bardziej utrwalone, niż te na temat roli kobiet.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak masz rację! Mnie to nawet bardzo śmieszy! Jakie to chojraki przy kumplach a w domu tacy potulni :P

   Usuń
 5. Świetny pomysł na prezent i zgadzam się z Tobą w 100%, że prawdziwym mężczyzną jest ten, kto potrafi być wspaniałym ojcem dla swojego dziecka.

  OdpowiedzUsuń

FACEBOOK