Dlaczego potrzebni są Babcia i Dziadek.

20:22


Jutro dzień babci, a pojutrze Dzień Dziadka. Spokojnie to nie będzie kolejny wpis o tym, co kupić im w prezencie, ponieważ najzwyczajniej w świecie jestem kiepska w te klocki, a poza tym tyle już postów na ten temat powstało, że nie będę tworzyła kolejnego.

Chciałabym zacząć nieco niestandardowo. Życzenia zazwyczaj są na końcu ale ja chciałabym właśnie dzisiaj zacząć od nich.
Życzymy Wszystkim Babciom i Dziadkom by jak najlepiej wywiązywali się ze swojej zaszczytnej roli i nadal w tak wspaniały sposób realizowali swoje funkcje.

A jakie to funkcje?
 • Funkcja dokarmiacza - Babcie nie mają w swoim słowniku słowa “dieta” dlatego nie ma co nawet próbować wymigać się od jedzenia hasłem “jestem na diecie”. Odpowiedź będzie brzmiała “dieta, nie dieta, jedno ciastko Ci nie zaszkodzi”, a jak zjesz jedno to pewnie usłyszysz “zjedz drugie, bo co ja z tym zrobię, przecież nie wyrzucę!”. Jak odmówisz może jeszcze paść zarzut w stylu “nie smakuje Ci moje jedzenie?”. Uwaga na to pytanie, zła odpowiedź może mieć poważne skutki! Dlatego szykujcie brzuchy na jutrzejsze ciastko i kawusię, bo od tego się nie wywiniecie! Zresztą nie warto odmawiać, w końcu kto gotuje lepiej od Babć? Oczywiście, że nikt! Chociaż muszę przyznać, że Dziadkowie też są niezłymi kucharzami. Dziadek Małej Zet to mistrz zupy jarzynowej i krupniku!!
 • Funkcja “pogotowia ratowniczego” - Babcie naszych maluchów to najlepsza skarbnica wiedzy w zakresie leczenia rodziny. W końcu wychowały nas, a my dawaliśmy im sporo sposobności do nauki medycznego fachu. Babcie i prababcie przerobiły już pół apteki medykamentów na kaszle, katary, gorączki itp, dlatego warto zwrócić się do nich po pomoc w razie załamania sytuacji zdrowotnej naszej rodzinki. Nie wspomnę już nawet o tych wszystkich ludowych sposobach na przeziębienie, które babcie mają w małym palcu! Mówcie co chcecie, niektóre z nich na prawdę działają!
 • Funkcja “rodzinnego mędrca” - wiem, nie lubimy jak ktoś się wtrąca i jak wciska nam swoje rady (które najczęściej grosza warte nie są). Denerwujemy się kiedy ciągle, ktoś wie lepiej co powinnyśmy robić. Jednak gdy coś się dzieje, gdy potrzebna jest rada lub najzwyczajniej w świecie potrzebujemy kogoś kto nas wysłucha, bo mamy zły dzień to nie wiem jak Wy, ale ja biegnę do Prababci lub Babci Małej Zet. Nikt Cię tak nie zrozumie jak kobieta, która przechodziła przez to samo i w dodatku Cię kocha. Myślę, że Mała Zet też kiedyś będzie z chęcią po radę zwracała się do swojej Babci i Dziadka, bo na prawdę warto:)
 • Funkcja “Rozpieszczacza idealnego- mówcie co chcecie, ale ja jestem zdania, że od wychowywania są rodzice, a dziadkowie są od rozpieszczania dzieci. Oczywiście w granicach rozsądku! Wielogodzinne noszenie na rękach, wpychanie całej tabliczki czekolady czy kupowanie kolejki z klocków Lego za pierdyliard złotych, bez okazji jest stanowczo zabronione i mieści się w kategoriach “Ogromne Przegięcia”. Jednak piłka na otarcie łez po szczepieniu, mała czekoladka, po zjedzonym pięknie obiedzie, przytulasy, gdy jest gorszy humor są jak najbardziej wskazane i mieszczą się w kanonie zachowań "rozpieszczacza idealnego" :)
 • Funkcja “pomoc styranej matce” - tłumaczyć o co chodzi? I tak Wam wytłumaczę. Kiedy Twój dom woła o pomstę do nieba, naczynia juz same wychodzą ze zlewu, na podłodze tworzy się odrębne życie, dziecko ma gila po pas, stopień jego marudzenia jest na poziomie “level master”, Ty masz na głowie wielki kłak tłustych włosów, fryzjer goni Cię z nożyczkami, kosmetyczka patrząc na Ciebie wpada w histerię ... to znak, że czas użyć tej funkcji. Wystarczy jeden telefon, a u Twych drzwi zjawi się najlepsza na świcie ekipa pomocnicza! Dziadek i Babcia. Wiedz, że od tej chwili możesz przekazać dziecko im i uciec z domu, by powrócić niczym młoda bogini i z uśmiechem na rękach już samodzielnie podcierać cieknący gil! Tak chwila wytchnienia i świat staje się piękniejszy!


By te funkcje w Dziadkach i Babciach uruchomić należy również o nich zadbać. Szczególnie w tych ich dniach! Najlepiej podarować im coś od serca. My przygotowaliśmy kalendarze z naszymi zdjęciami, a głównie ze zdjęciami Małej Zet, by jej uśmiech cieszył Babcie, Dziadków, Prababcie i Pradziadków każdego dnia. Wiem, że kalendarz zawiśnie jak zawsze w honorowym miejscu, tak by mogli się pochwalić swoją wnuczką każdemu, kto ich odwiedzi. Skąd to wiem? Bo kalendarz robimy co roku, a oni co roku czekają na niego z niecierpliwością (wiem to, bo zdradziło mi to pewne źródło informacji zwane Ciocią Wiki ;). 

Zatem my uciekamy zapakować kalendarze i przygotować nasze brzuchy na czekające nas słodkości, a będzie ich nie mało bo Babć oraz Dziadków do odwiedzenia trochę w najbliższych dniach mamy!

A Wam Kochane Babcie i Dziadkowie chcielibyśmy życzyć dużo zdrowia, byście mogli cieszyć się nami jeszcze przez wiele lat, dużo radości, z każdego dnia, byście zawsze byli z nas dumni, byście zawsze tak pysznie nam gotowali, byście zawsze byli dla nas wzorem i by Wasz dom zawsze pachniał miłością!
To Cię może zainteresować

8 komentarze

 1. Gdyby nie to, że kalendarze zostały rozdane najbliższym na gwiazdkę na pewno dziadkowie dostaliby je teraz ;) A tak niestety... Będzie słodki upominek :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziadkowie to super sprawa. Oni mają rozpieszczać i chuchać, my wychowywać. Bez dziadków dzieciństwo nie jest takie samo.

  OdpowiedzUsuń
 3. Moje dzieci nie mają już niestety dziadków. Bardzo mi z tego powodu smutno. Babcie mieszkają daleko, ale jesteśmy w stałym kontakcie i staramy się jak najczęściej widywać, a jeszcze częściej rozmawiać. Rozczulam się ilekroć o tym myślę, ponieważ miłość, oddanie i troska Babć jest nie do przecenienia. Już wkrótce część zimowych ferii spędzimy z jedną z Babć, a potem odwiedzimy drugą. Mojej Mamie i Teściowej chciałabym życzyć, żeby jak najdłużej zachowały dobre zdrowie, swoją żywotność i radość z życia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My też się przyłączamy do życzeń i obyście mieli jak najwięcej powodów i okazji do odwiedzić obydwu Babć:)

   Usuń
 4. Tak czasem ich nie doceniamy, ja niestety nie mam żadnej babci i dziadka. Swoją znałam jak miałam 7 lat wtedy umarła, dlatego moje dzieci uczę szacunku do dziadków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak szacunek do Dziadków i Babć to bardzo ważna sprawa, to nasz obowiązek by tego dzieci nauczyć

   Usuń

FACEBOOK