Bez niego dom nie funkcjonuje

21:02
Człowiek to takie stworzenie, które musi mieć ustalone reguły działania. W innym wypadku wymyka się spod kontroli, robi głupoty i jeszcze dziwi się konsekwencjom.
Dlatego najważniejszy w życiu jest regulamin.

W domu również powinien być obowiązujący wszystkich mieszkańców kodeks, by przypadkiem nie robili głupot i zawsze wiedzieli jak w domu należy się zachowywać. Regulamin ten powinien  być stworzony wspólnie i najlepiej zapisany w widocznym miejscu. My na przykład mamy regulamin wypisany na kuchennej ścianie – nie da się go nie zauważyć.

Ciekawi jesteście, co w naszym regulaminie zostało zapisane?

W mamatorkowym domu bezapelacyjnie należy:
 1. Być szczęśliwym – bo dom to takie miejsce, gdzie można zrzucić maski, ciężkie buty regulaminów obowiązujących poza domem i czuć się bezpiecznie oraz komfortowo w gronie rodziny. Dom to miejsce, w którym możesz oddać się beztroskiemu szczęściu i nauczyć swoje dzieci jak być szczęśliwym.
 2. Przymknąć oko na popełniane błędy – drodzy Panowie (Ty już to wiesz Mr Righcie) nie nadużywajcie tego punktu dekalogu. Błędy można popełniać, ale należy się powstrzymać ze zbyt częstym ich popełnianiem. My jesteśmy wyrozumiałe, ale bez przesady.
 3. Mówić przepraszam – tak drodzy Panowie słowo „przepraszam” to słowo, które musicie przyswoić i nie wahać się go używać – często! „Przepraszam” to jedno z najważniejszych słów jakie należy nauczyć dziecko od pierwszych dni. Dlatego my rodzice musimy umieć przepraszać, żeby potrafiło również dziecko.
 4. Dawać drugą szansę – Panowie zapamiętajcie DRUGĄ, nie dwudziestą drugą! Zatem starajcie się obywatele, starajcie. A tak na poważnie to każdy ma prawo do potknięć, a w rodzinie powinien znaleźć oparcie, siłę i możliwość podniesienia się z porażki.
 5. Bawić się – wspólna zabawa to najlepsze co możesz podarować rodzinie. Dzięki niej lepiej się poznajecie, spędzacie czas razem, śmiejecie się, wygłupiacie, jesteście szczęśliwi.
 6. Przytulać się – czy jest lepszy sposób na budowanie bliskości niż przytulanie? Nie wspomnę już o funkcji grzewczej w chłodne dni;)
 7. Być cierpliwym – tak mamy taki punkt w dekalogu, absurd prawda? Ja, człowiek pozbawiony cierpliwości zgodziłam się na taki zapis. Dlaczego? Jak tracę cierpliwość i spojrzę na ten punkt stopień cierpliwości podskakuje do góry, a przynajmniej próbuje, z różnym skutkiem, ale pracuję nad sobą.
 8. Szybko wybaczać – oczywiście Panowie to kolejny punkt, którego nie wolno nadużywać. Jednak zbyt długie chowanie urazy nie przynosi niczego dobrego. Lepiej wrócić do punktu 3 i wybaczyć.
 9. Tworzyć wspomnienia – nie tylko te zapisane na karcie w aparacie fotograficznym, ale również te w swojej głowie, w pamięci. Wspomnienia nas tworzą, kształtują. Dlatego powinniśmy spędzać ze sobą jak najwięcej czasu, aby w przyszłości móc wracać do tych cudownych, wspólnie spędzonych chwil. Należy zapamiętywać nawet te drobne rzeczy: wspólne posiłki, pieczenie świątecznych pierników, wygłupy w basenie itp.
 10. KOCHAĆ – to ostatni, ale najważniejszy punkt, bez niego cała reszta byłaby nieistotna. Rodzinę tworzy MIŁOŚĆ. Ona pozwala na realizację powyższych punktów.

Dopisalibyście coś jeszcze?
Jak podoba Wam się pomysł stworzenia regulaminu domowego?
Co myślicie o sposobie zapisania go na ścianie? 

To Cię może zainteresować

4 komentarze

 1. Słodko :)

  Piąteczka!
  http://fridayp.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. A może zdrowe jedzenie jemy,np.owoce i warzywa.
  Bo to dobra zasada uczyć od małego,ale wiadomo troszkę słodyczy niezaszkodzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To też ważna zasada, ale trochę słodyczy nie zaszkodzi ;)

   Usuń
 3. Cenne uwagi. Pozdrawiam
  http://jbsios79.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

FACEBOOK